Zajačiky sú veľmi vďačné domáce zvieratká a to nemyslíme tie, ktoré končia na tanieri. Reč je o našich miláčikoch, členoch rodiny a parťákoch s kožušinkou. Tieto úžasné štvornohé stvorenia dokážu rozveseliť deň, zahnať negatívne myšlienky a vyčariť úsmev na tvári. Je pritom úplne jedno, či chováme zajačika v dome alebo vonku. Aj keď názory viacerých chovateľov mini lopkov sa práve v tomto bode rozchádzajú a rozdeľujú ich na dva tábory stojace proti sebe, pravda je niekde uprostred. Nesporným faktom je, že v prípade mini zajačikov akéhokoľvek druhu si musíme uvedomiť, pôvod zajačika. Šľachtením rôznych plemien vznikol nový trend – mini zajačik. Poznáme viaceré druhy ako napríklad levík, rex, baranček či rôzne dlhosrsté verzie.
Nadmerným prešľachtením ale vznikajú nielen nádherné kombinácie pozitívnych vlastností ale aj rôzne predpoklady náchylnosti na choroby či zvýšené nároky na životný priestor a štandard. Pred kúpou zajaca si musíme rozmyslieť aké podmienky sme mu schopný dožičiť. Aby bol náš budúci domáci maznáčik nielen spokojný ale aj zdravý. Zajačiky, nech už sú akokoľvek vyšľachtené a vychovávané sú stále zvieratá a milujú vonkajšie výbehy. Pobyty vonku zbožňujú a sú pre ich zdravie veľmi prínosné. Nielen čerstvým vzduchom ale aj trávou a bylinkami, ktoré môžu zmlsnúť počas svojho pobytu vonku. Plemená zdrobnených zajacov ako napríklad baranček, sú schopné bez problémov prečkať vonku nielen leto ale aj zimu.
Vonku sa cítia komfortne a užívajú si benefity vonkajšieho prostredia. Má to ale pár zásadných podmienok. Hlavnou z nich je krytý a zateplený domček pre hlodavce. Zateplenie vytvára príjemné chladivé podmienky v letnej horúčave a poskytuje aj udržiavanie tepla a komfortu v zimných mesiacoch. Ďalšou podmienkou pre pobyt vonku je dostatočne krytý výbeh, v ktorom si môžu hopsať do sýtosti bez toho, aby sme sa museli obávať o kontakt s cudzím zvieraťom, ktoré by mu vedelo ublížiť. Takto zabezpečený a veľkostne vhodný priestor poskytuje zajačikom vonku komfortné pohodlné bývanie.