Hliník je materiál, ktorému sú pripisované priam nadpozemské vlastnosti. Nehrdzavie, vyzerá pekne, je takmer bezúdržbový a veľmi pevný. Nie je však všetko hliník, čo sa blyští. Aj tento materiál má svoje mínusy a navyše, nie je hliník ako hliník. Nekvalitný, príliš starý alebo poškodený, vám dokáže narobiť viac starostí ako radostí.
Príklad, pri ktorom to všetko pochopíte
Nechal som sa nahovoriť na hlinikove okna lmmont.sk. Netvrdím, že som s nimi nebol spokojný, no to platilo len do predošlej zimy. Okolo hliníkových rámov, sa mi začal tvoriť ľad alebo ak chcete, tak námraza, ale skutočne hrubá vrstva námrazy. Hliník ako taký je na výrobu okien vhodný. Rámy majú omnoho dlhšiu životnosť, sú pevnejšie, takže i odolnejšie voči poškodeniu a ch izolačné vlastnosti by mali byť podobné ako pri oknách plastových. Toto všetko platí však iba vtedy, ak si kúpite okná (alebo akýkoľvek iný produkt) z kvalitného hliníka, ktorý navyše nie je za zenitom. Inak budete, tak ako ja, bojovať so všetkými negatívami hliníka.
Negatívne stránky hliníka
Takže, poďme k tomu, aké negatívne stránky má hliník. V prvom rade, ak ho dáte na nesprávne miesto, zhrdzavie vám. Začína sa to väčšinou okolo spojov a skrutiek, kde nepreniká dostatok kyslíka. V druhom rade, v prípade okien alebo dverí, hliník, ktorý vlastne ani nie je hliníkom, nebude dostatočne tesniť a izolovať. Lepšie povedané, aj keď hliník už sám o sebe, patrí k tým vodivejším materiálom, lacné a nekvalitné napodobeniny, budú stokrát vodivejšie.
Čo potrebujete o hliníku vedieť
O hliníku potrebujete vedieť to, že patrí k tým skutočne drahým materiálom. Okná, dvere alebo zábradlia z neho teda musia logicky stáť viac. Ak narazíte napríklad na hliníkové okná, ktoré budú v rovnakej cenovej kategórii ako tie plastové, viete, že nejde o kvalitný hliník. Samozrejme, dajme bokom rôzne výpredaje a akcie.